Odkrijte fantastične nasvete za brezstresne in prijetne poletne počitnice!
Greste na letošnji dopust s svojim kužkom? Potovanje s psom je lahko super, vendar zahteva kar nekaj posebnih premislekov in načrtovanja, da boste s kužkom imeli prijetno in predvsem varno potovanje.
Od priprav pred potovanjem do osnovnih stvari na poti, teh 10 nasvetov vam bo v pomoč do odlične izkušnje. Ustvarimo fantastične spomine kamorkoli že nas zanesejo naše tačke!
1. Ne izpuščajte natančnega načrtovanja
Pri potovanju s psom je pomembno, da načrtujemo v naprej. Raziskati moramo kužkom prijazne destinacije in nastanitve. Številni hoteli, parki in znamenitosti odpirajo vrata tudi popotnikom s štirinožnimi prijatelji, vendar je bistveno, da raziščemo vnaprej kateri, da ne bomo na koncu razočarani ali celo brez prenočišča.
Mnogi hoteli gostijo tudi kužke, pri nekaterih nudijo zanje tudi postelje, spet drugi zahtevajo, da ležišče prinesete s seboj. Nekateri hoteli imajo omejitev glede velikosti psa. Ko prispete raziščite tudi, kam gre pes lahko na stranišče, da se izognete morebitnim globam.
Načrtovanje vnaprej preprečuje stres, ki izvira iz negotovosti in neprijetnih presenečenj. Poznavanje vaših možnosti vam pomaga ustvariti prijetnejšo potovalno izkušnjo za vas in vašega kosmatega prijatelja, kar vam omogoča, da se sprostite in uživate na počitnicah.
2. Hidracija v poletnih mesecih naj bo vaša glavna prioriteta
V vročih poletnih dneh je hidracija ključnega pomena. Vedno imejte s seboj veliko sveže vode in prenosno posodo za vodo. Psu redno ponujajte vodo, tudi če se ne zdi žejen. Dehidracija se lahko pojavi hitro, znaki pa vključujejo prekomerno sopihanje, suhe dlesni in letargijo.
Načrtujte pogoste odmore za vodo, zlasti če potujete z avtomobilom. Ustavljajte se vsaj vsaki dve uri, da pes pije in si pretegne noge. Pazljivo na avtocestnih postajališčih, da vam pes ne uide - strenirajte ga, da ne sme brez vašega ukaza iz avtomobila.
Ne pozabite, da hidriranje vašega psa pomaga uravnavati njegovo telesno temperaturo, kar zagotavlja, da se ne bo pregreval in bo ostal zdrav, vaš dopust pa bo ostal neuničen.
3. Izogibajte se vročini
Izogibajte se potovanju med največjo vročino dneva, da preprečite pregrevanje. Idealno je potovanje zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Če potujete z avtom, so senčniki na steklih super dodatna zaščita pred vročino, pri uporabi klime pa bodite zmerni - ventilacijo usmerite stran od psa, da preprečite vnetje oči. Poskrbite tudi, da bo boks nezaložen, da ventilacija doseže prtljažnik avtomobila, kletka pa čim bolj zračna, če psa prevažate v njej.
Razmislite tudi o hladilnih podlogah ali jopiču za psa, ko nista v avtu ali hotelu. Ti izdelki lahko pomagajo vzdrževati nižjo telesno temperaturo. Psi se hladijo skozi tačke in jezik - izogibajte se vročemu asvaltu.
Psa nikoli ne pustite v parkiranem avtomobilu, niti za nekaj minut. Avtomobili se lahko hitro segrejejo, kar vodi do potencialno smrtnega toplotnega udara. Poskrbite, da kuža lahko ob vsakem postanku počiva v senci, ne glede na to, ali ste v parku ali na počivališču, da se izognete neposredni sončni svetlobi.
4. Ogledi znamenitosti s psom
Pri ogledu mesta vedno upoštevajte udobje in varnost svojega psa. Izogibajte se gneči, ki je za pse prestresna z vidika vonjav in hrupa že v domačem okolju, kaj šele na povsem neznanem teritoriju. Namesto tega poiščite hišnim ljubljenčkom prijazne atrakcije in parke, kjer lahko vaš pes uživa v razgledih in vonjavah.
Nekatere zanimivosti psom niso dostopne, na primer muzeji. Psa ne puščajte v avtu, prav tako ni priporočljivo, da psa pustite čakati na povodcu pred tovrstno atrakcijo. Zanj namreč isto, kot če ga pustite pred lokalno trgovino, saj mu mesto ni poznano, pot, vonjave in ljudje pa so mu tuji. Morda boste morali takšne atrakcije mesta v celoti izpustiti.
Se seboj vedno imejte osnovne pripomočke, kot so voda, prenosna skleda, vrečke za iztrebke in povodec. Psa imejte vedno na povodcu. Tudi ogledi znamenitosti so lahko zabavna dogodivščina za naše kužke, če jih izvajamo premišljeno.
Z našo družino se na ogled mesta najraje odpravimo zgodaj zjutraj namesto jutranjega sprehoda, ko ni gneče in jih večina še spi. Nato pa zadovoljni, ker smo atrakcije že videli, pred sabo pa imamo še ves dan, pijemo kavo in opazujemo domorodce, ki si manejo zaspane oči.
5. Potovanje z avtomobilom
Ko potujete z avtomobilom, obstaja več ključnih dejavnikov, ki bodo poskrbeli za varnost in udobje vašega psa.
Poskrbite za varnost
Varnost je na prvem mestu. Uporabite varnostni pas za psa ali boks. Neprivezani hišni ljubljenčki v avtomobilu lahko povzročijo prometno nesrečo ali v njej hudo nasrkajo. V nekaterih evropskih državah se neprivezan pes tudi kaznuje z globo. Če uporabljate boks, tudi tega fiksirajte, da se med vožnjo ne premika po avtomobilu.
Ne puščajte svojega psa v avtu
Psa ne puščajte samega v avtu, saj lahko temperature neverjetno hitro narastejo in povzročijo toplotni udar. Tudi v milih dneh se lahko avto nevarno segreje v le nekaj minutah.
Udoben in zračen boks
Za varno potovanje je nujna udobna, dobro zračna kletka ali boks. Boks mora biti dovolj velik, da vaš pes lahko stoji, se obrne in uleže. Pred potovanjem psa na boks navadite, da mu s tem ne povzročate stresa med potovanjem. Ko pakirate avto, se prepričajte, da druge stvari ne ovirajo pravilnega prezračevanja zabojev. Pazite tudi, da ventilacija sploh doseže prtljažnik avtomobila!
Redni odmori
Načrtujte redne odmore med potovanjem. Pustite svojemu psu, da se pretegne, olajša in lahko popije nekaj vode. Ustavljajte se vsaj na dve uri, na hišnim ljubljenčkom prijaznih počivališčih, kjer se vaš pes lahko sprehaja in igra. Pazite pri izhodu iz avtomobila, da vam pes ne pobegne. V izogib takšnim nesrečam, je priporočljivo psa strenirati, da ne sme iz avtomobila brez vašega ukaza.
6. Zaščitite pred paraziti
Poletno potovanje pogosto pomeni, da preživite več časa na prostem, s čimer povečate izpostavljenost vašega psa parazitom, kot so bolhe, klopi in komarji in boleznim, ki jih ti prinašajo s seboj. Prepričajte se, da je pes dobil zadnji odmerek anti-parazitika in da ima dobro zaščito proti bolham in klopom.
V nekaterih južnih državah, kot je recimo Hrvaška, je nevarnost za srčno glisto veliko večja, kot pri nas. Veliko več je tudi bolh. Izogibajte se prostoživečim živalim in poskrbite, da je vaš pes zaščiten z ustreznimi cepivi. Imejte v mislih tudi, da je v toplejših državah divjina malo manj prijazna, kot v Sloveniji zaradi raznolikosti živali.
Po dejavnostih na prostem preverite svojega psa glede klopov, zlasti če ste bili v gozdu ali travnatih območjih. V kompletu prve pomoči imejte pripomoček za odstranjevanje klopov. Priporočamo vsakodnevno česanje, da preprečite parazite, ste na tekočem kaj se dogaja s telesom vašega psa in dodatno krepi vez med vami in psom.
7. Zaščitite tačke
Vroč asfalt lahko povzroči boleče opekline. Preizkusite tla s hrbtno stranjo dlani; če je za vas prevroče, je prevroče tudi za vašega psa. Imejte v mislih tudi, da se psi skozi tačke hladijo.
Če je le mogoče, se vročini dneva izognite in se sprehajajte zgodaj zjutraj in pozno zvečer. Med dnevom poiščite travnate in senčne poti. Pred in po sprehodih lahko tačke dodatno zaščitite in negujete z balzamom za nego tačk - DIY recept najdete na tej povezavi.
Razmislite o uporabi zaščitnih čeveljcev za tačke. Psu lahko tudi zagotovijo dodaten oprijem in preprečijo poškodbe na ostrih površinah, kot so skale ob morju. Imejte v mislih, da je psa najprej treba nanje navaditi v varnem zavetju doma. Pa veliko smeha in potrpežljivosti vam želimo! :)
8. Varen oddih na plaži
Če se odpravljate na morje, vnaprej raziščite hišnim ljubljenčkom prijazne plaže. Vse plaže ne dovoljujejo psov, nekatere pa imajo posebne zahteve glede časa obiska ali uporabe povodca. S seboj prinesite svežo vodo, poiščite senco ali pa jo prinesite s seboj.
Pazite na svojega psa, medtem ko se igra na pesku ali v vodi. Predvsem poskrbite, da ne bo zaužil preveč slane vode, če ste se odpravili na morje, saj se psi s soljo hitro zastrupijo. Lažja zastrupitev pomeni drisko, težja pa lahko povzroči tudi otekanje možganskih ovojnic. Nevtralizirate jo s pitjem velike količine sladke vode, ob hujših znakih, kot so bruhanje, rdeče oči in letargija, pa nemudoma obiščite veterinarsko pomoč.
Po obisku plaže sperite sol ali pesek z njihovega kožuščka, da preprečite draženje kože. Zagotavljanje varnosti vašega psa na plaži omogoča zabavno in brez stresa morsko avanturo.
9. Komplet prve pomoči za kužka
Komplet prve pomoči za hišne ljubljenčke je nepogrešljiv na potovanju. Priskrbite si lahko že vnaprej sestavljenega, sestavite pa ga lahko tudi sami. Vključite pripomočke, kot so povoji, antiseptične robčke in razpršila, pinceta za odstranjevanje klopov in vsa zdravila, ki jih vaš pes morda potrebuje. Vključite tudi balzam za nego tačk. Seznanite se z osnovnimi postopki prve pomoči hišnim ljubljenčkom.
10. Ustrezni dokumenti
Zagotovite, da imate vse potrebne potne dokumente za svojega psa, vključno z evidenco o cepljenju in drugimi zdravstvenimi spričevali, ki jih v nekaterih državah ob vstopu zahtevajo.
Preverite posebne zahteve vaše ciljne države in imejte takoj dostopne kopije vseh pomembnih dokumentov. Ustrezna dokumentacija zagotavlja nemoteno potovanje in se poskrbi, da se izogne morebitnim pravnim posledicam.
Dodaten nasvet: razmislite o alternativnih možnostih oskrbe
Če se vam misel na potovanje s psom zdi preveč stresna za oba in vam predstavlja veliko tveganja, je morda najbolje, da svojega kužka prepustite začasni oskrbi. Tako bo volk sit in koza cela. Razmislite o pasjem hotelu za hišne ljubljenčke ali o najemu zanesljive varuške.
Hoteli za hišne ljubljenčke ponujajo vrsto ugodnosti, da bo vašemu psu udobno in se bo zabaval. Pogosto vključujejo igrišča, druženje z drugimi psi in pozorno osebje, ki skrbi za vsako njihovo kaprico.
Varuške hišnih ljubljenčkov nudijo še bolj oseben pristop. Nekatere varuške pridejo tudi začasno na vaš dom, kar pomeni, da pes ostane v znanem domačem okolju, kjer se počuti varnega.
Ne pozabite pa, da je povpraševanje po tovrstnih storitveh v času turistične sezone, ogromno! Da zagotovite razpoložljivost, rezervirajte dovolj vnaprej - včasih je potrebna rezervacija šest mesecev ali več v naprej.
Za konec
Potovanje s psom je lahko neverjetna izkušnja, vendar zahteva skrbno načrtovanje in premislek. Pomembno je skrbno načrtovanje, hidracija, preventivni ukrepi, ko potujete z avtomobilom in izbor prave plaže. V vsakem primeru naj bo udobje in varnost psa vaša prioriteta.
Poleg tega poskrbite za zaščito pred paraziti in poškodbami šap ter imejte pripravljen komplet prve pomoči za hišnega ljubljenčka in vse potrebne dokumente.
Če se zdijo izzivi potovanja z vašim psom preveč zastrašujoči, razmislite o alternativnih možnostih oskrbe, kot so hoteli za hišne ljubljenčke ali varuške za hišne ljubljenčke. Pa srečno kekec!