Akutna driska pri psih: Kaj lahko naredimo doma in kdaj k veterinarju?

Zdravljenje akutne driske pri psih z ustrezno pripravo obroka je lahko koristno, vendar včasih ni dovolj. Zato je ključnega pomena prepoznati pravi čas za obisk najbližjega veterinarja.

dog with diarhea

Skoraj zagotovo se je že vsak lastnik srečal z drisko ali vsaj mehkim blatom pri svojem ljubljenčku, ob tem pa se sprašujemo kako mu lahko učinkovito pomagamo doma in kdaj je nujno poiskati strokovno pomoč.

Redno preverjanje konsistence blata vašega psa je zato zelo pomembno, saj s tem pridobimo tudi informacije o splošnem stanju in zdravju prebavnega trakta.

Tabela za ocenjevanje blata

Za ocenjevanje ustreznosti pasjih iztrebkov so na voljo različne tabele za ocenjevanje iztrebkov, s pomočjo katerih lahko prepoznamo premehke iztrebke ali celo drisko na eni strani ter pretrde in presuhe iztrebke, ki lahko povzročajo težave z zaprtjem, na drugi strani.

(Vir: Lenox C, Corbee RJ, Sparkes A. Purina Institute Handbook of Canine and Feline Clinical Nutrition, A Reference Guide to Nutritional Management of Clinical Conditions in Dogs and Cars. 2nd Edition. 2023 Nestlé Purina PetCare.)

Po tej lestvici je konsistenca idealnega pasjega iztrebka označena z oceno 2 na sedemstopenjski lestvici, pri čemer mora biti iztrebek čvrst, a ne trd, upogljiv segmentiranega videza. Ko ga poberete, ne sme puščati ostankov na vrečki ali pa jih je zelo malo.

Vzroki za akutno drisko pri psih

Vzrokov, ki lahko povzročijo nastanek akutne driske pri psih, je veliko – najpogostejši so nenadne spremembe hrane, škodljive reakcije na hrano, prisotnost določenih bakterij ali njihovih toksinov, virusov ali parazitov.

Driska pri psih je pogosto blaga in izzveni sama od sebe, zato splošno zdravstveno stanje živali na drug način s tem ni prizadeto. Žival si lahko hitro opomore "sama" brez potrebe po obisku veterinarja in brez uporabe zdravil ali drugih podpornih terapij.

Če se psu zdravstveno stanje hitro izboljša, se po navadi niti ne trudimo ugotavljati možnih vzrokov, ki so morda pripeljali do driske. Tudi v teh primerih lahko pomagamo zmanjšati prebavne težave in pospešimo okrevanje s hranjenjem psa s pravilno pripravljenimi obroki.

S čim hraniti psa z drisko

Priporoča se hraniti psa večkrat na dan z manjšimi dobro prebavljivimi obroki, z nizko vsebnost maščob in majhno do srednjo količino vlaknin.

Pri pripravi obroka za psa z akutno drisko se običajno uporablja samo en vir beljakovin in en vir ogljikovih hidratov. Na primer, kombinacija kuhanega riža in pustega piščančjega mesa tradicionalno velja za »domačo prvo pomoč« pri pasji driski.

half chicken half rice

Dodaten nasvet za kuhanje sestavin

Riž mora biti dobro kuhan, lahko tudi razkuhan. Pri pripravi piščanca moramo paziti, da je dovolj kuhan, da ni surov, pa tudi, da ni razkuhan, saj lahko s tem uničimo in posledično zmanjšamo nekatere hranilne snovi, predvsem beljakovine, ki so nujno potrebne za čim hitrejše okrevanje.

Recept je dostopen tukaj >> Recept: Piščančje prsi in riž za pse s prebavnimi motnjami

Alternativni viri beljakovin in ogljikovih hidratov

Namesto piščanca lahko za vir beljakovin uporabimo tudi nemastne dele rib, kunčje meso, divjačinsko meso ali jagnjetino. Pri tem vedno izbiramo meso, na katerega pes ni občutljiv ali alergičen.

Namesto riža lahko skuhamo tudi krompir ali tapioko. Primeren je tudi dodatek manj mastne skute, vendar zgolj, če veste, da pes dobro prenaša mlečne izdelke.

vitamini na lesenih žlicah

Kaj pa vitamini?

Pri začasni in kratkotrajni spremembi prehrane za obdobje dveh do treh dni uporaba mineralnih in vitaminskih dodatkov, ki so sicer nujni za doma pripravljene kuhane jedi, ni potrebna.

Priporočljiva pa je uporaba prebiotikov ali probiotikov, ki lahko pozitivno vplivajo na črevesni mikrobiom. Njihova uporaba je priporočljiva tudi kot del preventive, tudi če pes nima nobenih prebavnih težav.

O biotikih in za kateri biotik se odločiti

Poleg znanih probiotikov in prebiotikov velja omeniti tudi podporo prebavnemu sistemu in njegovemu mikrobiomu s sinbiotiki in postbiotiki.

Večina komercialno dostopnih sinbiotikov vsebuje kombinacijo probiotikov in prebiotikov, medtem ko postbiotiki ne vsebujejo živih mikroorganizmov, temveč nežive mikroorganizme ali celo le njihove sestavine.

Več o tem, zakaj so postbiotiki rešitev nove generacije, preberite tukaj >>> Why Probiotics Might Not Be the "Magic Pill" for Your Dog's Health & The Groundbreaking Solution Stealing the Spotlight

dog at the veterinary

Spremljanje drugih simptomov, ko se pojavi driska

Uvedba opisanega obroka ob začetku driske predstavlja majhno tveganje za poslabšanje zdravstvenega stanja živali, hkrati pa ni zagotovilo, da lahko drisko na ta način vedno uspešno »ozdravimo« doma.

Zato je ob pojavu driske izjemno pomembno spremljanje počutja in zdravstvenega stanja psa, saj je lahko driska le eden od prvih kliničnih znakov resnejšega stanja, kot na primer:

  • Pankreatitis,
  • obstrukcija črevesja ali kolitis,
  • vnetje debelega črevesa

V primeru takšnih stanj pa je potrebna tudi resna intervencija in zdravljenje veterinarjev, ki strokovno prepoznajo stanje, zdravijo in ustrezno odpravljajo možne hude posledice.

Pri katerih simptomih je obisk veterinarja nujen

To so simptomi, ki zahtevajo nujno veterinarsko intervencijo:

  • Poleg driske, je splošno zdravstveno stanje psa močno oslabljeno,
  • pes neha jesti in piti,
  • istočasno z drisko se pojavi bruhanje
  • huda driska traja dlje kot 48 ur
  • driska je črna ali katranaste barve s primesmi krvi
older dog happy running

Bolni psi, mladički in starejši psi

Posebno pazljivi moramo biti pri psih s pridruženimi boleznimi, mladičih in pri starejših živalih, saj lahko driska hitro povzroči dehidracijo in porušeno ravnovesje elektrolitov, kar zahteva tudi podporno terapijo v obliki infuzije pri veterinarju.

Pogoste, ponavljajoče se driske

Tudi ponavljajoče se driske zahtevajo obisk veterinarja, da se ugotovi vzrok težave in jo ustrezno odpravi.

Driska se šteje za kronično, če vztrajne ali občasne epizode driske trajajo dlje kot 3 tedne. V tem primeru je obisk veterinarja nujen, tudi če je driska le blaga in ne povzroča neposredno opaznih kliničnih znakov, saj želimo ugotoviti vzrok in preprečiti ponovitev.

sad dog lying on the flor

Psu nikoli ne dajajte svojih zdravil!

Poleg pravočasnega obiska veterinarja je pomembno tudi vedeti, da driske in drugih bolezni nikoli ne zdravimo sami s človeškimi ali drugimi zdravili, brez posveta z veterinarjem.

Tudi če to počnemo v dobri veri, da bi živali pomagali po svojih najboljših močeh, se lahko zdravstveno stanje psa precej poslabša ali pa so takšna samoiniciativna »zdravljenja« lahko celo usodna.

happy dog running on the lawn

Driske ni več - Kaj pa zdaj?

Po odpravi driske je priporočljivo postopno uvajanje obroka, na katerega je pes že navajen, tako da postopno dodajamo večjo količino dnevnega obroka in zmanjšujemo dietni obrok.

Nekoliko več previdnosti velja tudi glede priboljškov, kmalu po tem, ko se driska umiri. Še posebej se je treba izogibati priboljškom z visoko vsebnostjo maščob in kompleksnih ogljikovih hidratov, saj lahko povzročijo želodčne težave.

Povzetek

Reševanje akutne driske pri psih s pravilno pripravo obroka je koristno, vendar je ključnega pomena tudi zavedanje, kdaj je potreben obisk veterinarja. Spremljanje konsistence blata z uporabo tabel za ocenjevanje blata nam omogoča, da prepoznamo blato, ki je premehko in se lahko razvije v drisko.

Vzroki, od sprememb v prehrani do okužb, so različni in medtem ko nekateri primeri izzvenijo z nego na domu, huda ali trdovratna driska zahteva takojšnjo veterinarsko pomoč.

Dodatno posebno pozornost moramo ob pojavu driske nameniti psom, ki imajo druge pridružene kronične bolezni, mladičem in starejšim psom. Te skupine psov so namreč podvržene k dehidraciji, ki jo je treba reševati klinično z infuzijo.

Psom NIKOLI ne dajemo človeških zdravil. Zdravila morajo biti predpisana s strani veterinarja.

Prepoznavanje simptomov in pravega časa za iskanje strokovne pomoči lahko psu izdatno olajša zdravljenje in trpljenje ali mu celo reši življenje.

 

Članek napisala Ana Gotvajn, dr. vet. med.