Hranilno superživilo, ampak za pozitivne vplive na zdravje je treba izbrati lososa s pravim izvorom
Losos je pač losos, ane? Niti približno! IZVOR lososa vpliva na hranilne vrednosti in druge primesi v mesu, kar vpliva na zdravje psa.
Da bi izbrali najboljše za svojega psa, moramo poznati, kako izvor označujejo dobavitelji lososa in kaj te oznake pomenijo.
Začnimo z vprašanjem: Zakaj losos velja za superživilo?
Losos vsebuje esencialne aminokisline omega-3 in omega-6, ki so bistvene za zdravje vašega psa. Omege v pravilnem razmerju vplivajo na zmanjšanje oksidativnega stresa in pripomorejo k zdravju sklepov, kože, dlake in črevesja.
100 g kuhanega divjega lososa vsebuje:
- Nizko vsebnost kalorij (182 cal)
- Zvrhano mero proteinov (25 g)
- 127 % dnevne doze vitamina B12 (bistven za pravilno delovanje živčnega sistema)
- selen (je vključen v sintezo DNA, pri presnovi hormonov ščitnice in pri zdravju reprodukcijskega sistema)
- Omega-3 in omega-6 razmerje - 11 : 1
Losos je klinično dokazano lažje prebavljiv kot piščanec in priporočen za pse z občutljivim želodcem.
Za pozitivne učinke na zdravje moramo izbrati lososa pravega izvora
To so 3 glavne oznake lososa, ki ga lahko kupite v trgovini:
- Gojen losos (farmed)
- Divji losos (wild)
- V divjini ulovljen losos (wild-caught)
V naših izdelkih uporabljamo samo v divjini ulovljenega lososa. Naj pojasnimo, zakaj in kaj te oznake sploh pomenijo.
Gojen losos
Gojenje lososa se prvih nekaj tednov izvaja v bazenih. Mladiče pozneje prenesejo v velike mrežaste bazene v morju. Bazeni so prenatrpani, ribe pogosto dobijo zajedavce, zaradi plavanja v lastnih iztrebkih pa zbolijo.
Hitro vzgojene, da zadostijo zahtevam trga, ribe hranijo večkrat na dan s krmo in antibiotiki. V takšnem okolju so antibiotiki seveda potrebni in bakterijske okužbe so neizogibne, zanimivo dejstvo pa je, da antibiotiki vplivajo tudi na hitrost rasti lososa, zato jih rejci z namenom uporabljajo v izobilju.
Proti zajedavcem in boleznim se uporabljajo pesticidi in druge škodljive kemikalije. To ne reši problema v celoti in po drugi strani močno onesnažuje okolje in druge organizme.
V zadnjih nekaj tednih jim v krmo dodajajo umetna barvila, ki vplivajo na barvo mesa.
Razlika med divjim lososom in lososom, ulovljenim v naravi
Divji losos se izvali v naravi in je od začetka do konca življenje vzgojen povsem naravno. Medtem se losos, ulovljen v naravi, izvali v ribogojnicah, kar pomeni, da ribogojnice ribje mladiče izpustijo v morje in jih kasneje ulovijo.
Kakovost mesa teh dveh vrst rib je po vsebnosti maščobe, beljakovin in razmerju omega maščobnih aminokislin primerljiva. Glavna razlika od gojenega lososa je, da v tem mesu ne bi smelo biti nobenih sledi antibiotikov, umetnih barvil in pesticidov, zato to meso ni nevarno za zdravje. Poglejmo zakaj.
Negativni učinki gojenega lososa na zdravje
Omenili smo tri škodljive snovi, ki se uporabljajo pri gojenju lososa in jih najdemo tudi v sledovih v mesu, ki ga uživamo mi in naši psi. To so antibiotiki, umetna barvila in pesticidi.
Umetna barvila in antibiotiki lahko povzročijo alergijske reakcije. Ti se lahko izrazijo kot srbeča dlaka in posledično nenehno praskanje, solzenje oči, izcedek iz nosu, kožni izpuščaji, vnetje trebušne slinavke, otekle bezgavke, koprivnica, vijolični izpuščaj zaradi krvavitve v dermalno tkivo, anafilaktični šok, ki je redek (bruhanje, driska, težko dihanje, kolaps, smrt).
Sledi antibiotikov škodijo tudi črevesnim bakterijam. Poleg slabe prehrane so antibiotiki glavni vzrok porušeno mikrobioto črevesja v današnji družbi. Čeprav je nekaj zavesti o dopolnjevanju z biotiki po antibiotikih zdaj prisotne, pogosto pozabimo, koliko antibiotikov zaužijemo mimogrede z uživanjem nekaterih vrst živalskih proizvodov. Pomembno je, da se izogibate tovrstnim živalskim proizvodom in/ali dnevno jemljete dodatke z biotiki, da zagotovite ravnovesje. Za vašega psa bo dnevna doza Belly Champa zagotovila ustrezno ravnovesje.
Gojen losos vsebuje približno 60 % maščobe. To po eni strani pomeni, da je bogat z omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami, vendar je ta količina maščob prekomerna in razmerje med omega-3 in omega-6 ni v razmerju koristnim za zdravje. V idealnem primeru bi morale biti vse omega-3 in omega-6 vsaj 1:3 ali 4. Razmerje 11:1 pri divjem lososu je torej popolno, pri gojenem lososu pa je lahko zgolj 1:1. Uživanje velike količine gojenega lososa lahko povzroči tudi sladkorno bolezen, debelost in posledično bolezni srca.
Napačno označevanje lososa
Nekateri proizvajalci si lososa, ki je bil vzrejen v divjih bazenih, si očitno razlagajo kot dovolj ‘divjega,’ da ga prodajajo pod oznako "divji", trdi raziskava Oceane research. Zato moramo biti potrošniki pametni pri izbiri vrste lososa, če želimo najboljšo kakovost.
Kaj lahko storimo?
- Preverite barvo mesa: čeprav to ni neizpodbitni dokaz, intenzivnejša barva mesa pomeni, da je losos divji, medtem ko bledo oranžna barva pomeni, da je losos gojen. Barva je odvisna tudi od vrste hrane, ki jo losos zaužije v naravi - rakci, ki mesu dajejo rdečo barvo, niso povsod dostopni. Zato je naslednji dokaz bolj zanesljiv.
(Vir: https://www.youtube.com/watch?v=7-oXKWck9SQ)
Gojen in divji losos: primerjava
Primerjajmo oba glede na nekatere najpomembnejše prednosti in slabosti za zdravje naših kužkov.
Prednosti | Slabosti | |
Gojen losos |
|
|
Divji losos |
|
|
Zaključek
Ko si prizadevamo za koristi za zdravje in se skušamo izogniti škodljivim snovem, je pomembno, da izberemo divjega lososa. Izogibajte se gojenemu lososu v izogib antibiotikom, pesticidom, umetnim barvilom in visokemu vnosu maščob. Omega v lososu je za zdravje naših psov dobra le, če je v pravem razmerju – gojeni losos 1:1, divji losos 11:1 (omega-3 do omega-6).
Pri Pawitalu izbiramo le najboljše za zdravje naših psov. V podporo zavestnemu potrošništvu smo za naše izdelke izbrali lososa, ulovljenega v naravi, etično in trajnostno pridobljenega, pri čemer smo se izognili nepotrebnim sledom antibiotikov in umetnim barvilom. Zdravje in dolgoživost naših psov je naše osrednje poslanstvo.