Nenadne težave s prebavo so pogoste pri psih. Takrat se lastniki sprašujemo kako lahko kužku pomagamo, kdaj k veterinarju, kdaj preprosto pustiti, da se težave uredijo same.
V tem članku se bomo natančno lotili vprašanja kdaj je psa nujno treba peljati k veterinarju in kdaj mu lahko pomagamo sami ter kako.
Preberite pa si še:
- Kako postenje lahko pripomore pri prebavnih težavah
- Kdaj in kaj skuhati kužku s prebavnimi težavami
- Enostaven trik, če nimate časa kuhati
Kdaj je primerno, da se odločimo za pusto dieto?
Pust doma pripravljen obrok je odlična rešitev, ko ima pes blage težave s prebavo - mehko blato, zaprtje, prekomerno napenjanje, bruhanje.
Tovrstne težave pogosto nastopijo, ker je pes na sprehodu ali s kuhinjskega pulta pojedel kakšno stvar, ki je ne bi smel, kot so recimo miši in druga crkovina ali biološki odpadki.
Za pusto dieto se odločite, če:
- Ima vaš pes običajno normalne iztrebke, zdaj pa ima mehko blato ali drisko
- Driska ne traja več kot 2-3 dni
- Pes je še vedno igriv in pozoren, ne glede na težave s prebavo
- Pes ne izbruha vsakega obroka hrane, ki ga poje - takšno bruhanje je lahko znak resnejših zapetov
Kdaj je obisk veterinarja nujen?
Ob težjih zapletih s prebavo, je potrebno obiskati veterinarja.
Bodite pozorni na te simptome:
- Ponavaljajoče se bruhanje: pes po 12-24 urah postenja še vedno bruha, pes bruha kri
- Griža: krvava driska s svežo krvjo (svetli krvavi madeži) ali strjeno krvjo (črno blato)
- Driska, ki se peni (lahko je znak giardije, nujen antibiotik)
- Iztrebki, ki vsebujejo večje količine sluzi (prekomerno tvorjenje sluzi v črevesu je lahko znak perforacije ali drugih poškodb črevesja)
- Letargija: grozna utrujenost, nezainteresiranost za igro, sprehode, pes je neješč
- Vročina: če je temperatura nad 39.5 °C v kombinaciji z drisko in/ali bruhanjem obiščite veterinarja nemudoma! Če nimate termometra so simptomi sledeči: steklene in/ali rdeče oči, zadihanost, topla ušesa in suh smrček.
- Zelo napet in otečen trebušček, prekomerna napihnjenost je lahko znak obrnjenega želodca. Plini se nabirajo v želodcu in nimajo prostega prehoda. Nekatere večje pasme so bolj občutljive. Obrnjen želodec je lahko posledica bruhanja ali norenja po hranjenju. Takoj k veterinarju, smrtno nevarno.
Kronična slaba prebava je lahko znak resnejših bolezni
Kadar gre za kronično slabo prebavo je obisk veterinarja nujen.
Kronične težave s prebavo so lahko znak naslednjih bolezni:
- Kronično vnetje črevesja
- Pankreatitis
- Bolezni ledvic
- Bolezen jeter
- Rak
Lažji zapleti s prebavo - Kako reagirati in kaj psu skuhati
V primeru, da gre torej zgolj za lažje prebavne motnje, zaplet, ki ga je mogoče rešiti doma, sledite naslednjim korakom.
Korak 1: Post
Zamislite si naslednji primer: Kadar bi vas zaradi udarca ali zvina bolela noga, bi počivali in noge ne bi obremenjevali. Enako storite s pasjim pokvarjenim želodcem ali prebavo.
Nekateri psi se postijo instinktivno, kar pomeni, da po tem, ko so pojedli kaj slabega in bruhajo/imajo drisko, še nadaljnjih 12h zavračajo obroke. Druge, bolj požrešne pasme, se obroku ne bodo odpovedale tudi, če jim je slabo.
V vsakem primeru je pri pokvarjeni prebavi priporočen post od 12 do 24 ur. Če pes med postenjem še vedno bruha, ga peljite k veterinarju.
Korak 2: Postopno uvajanje hrane - Najprej malo juhice
Po 12-24h postenja bi bil poln obrok za želodec prevelik zalogaj. Hrano uvajajte postopoma.
Najprej dajte psu juho, ki jo po enostavnem receptu lahko pripravite hitro in brez packarije.
V naslednjih obrokih psu postopno dodajajte juhi tudi meso in zelenjavo iz juhe. Juha naj bo sobne temperature - nikoli vroča ali direktno iz hladilnika!
Korak 3: Obrok iz pustega mesa
Pusto meso, kot so piščančje prsi, pusta govedina (stegno, hrbet) ali losos, je najbolj primeren vir proteina za nadaljnje uvajanje hrane. Običajno proteinu dodamo tudi riž, ki velja za dietnega in lahko prebavljivega, vendar neprimernega za diabetike.
Recept najdete tukaj >> Recept: Piščančje prsi in riž za pse s pokvarjeno prebavo
Boljša izbira žitarice je kvinoja ali ajda. Če je pes alergičen na žitarice, pustemu mesu dodajte nekaj kuhane zelenjave (sladki krompir, cvetača, sladka buča), izogibajte se stročnicam.
Korak 4: V dieto psa vpeljite postbiotik
Postbiotiki, kot je Belly Champ, odpravljajo prebavne motnje in so hkrati odlična preventiva, da v prihodnosti ne bo prihajalo do njih.
Ob prebavnih motnjah jih uvajajte postopoma nato pa prehransko dopolnilo obdržite v redni dnevni prehrani psa.
Dodatni nasveti pri izbiri hrane za pust obrok
Nasprotno od splošnega prepričanja, je riž hitro pokvarljiva hrana. Kuhan riž ne sme biti v hladilniku dlje od 24 h, ker se na njem s svetlobno hitrostjo razvijajo plesni. V primeru, da hranimo riž več kot 24 h v hladilniku, ga je treba ponovno toplotno obdelati.
Če boste za vir proteina izbrali losos, kupite divji losos ali v divjini ulovljen losos (wild-caught). Zakaj, si preberite v tem prispevku >> Pogovorimo se o lososu
Mesa ne pecite, ampak ga vedno dobro prekuhajte v vodi. Obrežite dodatne sloje maščobe, ki so težje prebavljive in predvsem težke za trebušno slinavko.
Pomembno je, da hrano razdelimo na več majhnih obrokov. Če je pasma večja in nagnjena k obračanju želodca, pazite, da pes po hrani ne teče in ne nori.
Nimate časa za pripravo svežega obroka?
Razumemo, včasih je časovno preprosto nemogoče. V takem primeru poskusite namakanje briketov. Briketi so težko prebavljivi in obremenjujejo želodec vašega psa. Dnevno količino briketov preprosto namočite z vodo čez noč.
Če imate nekaj dodatnih minut, lahko obroku namočenih briketov dodate dnevno skuhan riž.
Povzetek
Reševanja nenadnih prebavnih motenj pri psih se lahko lotimo s pusto dieto in doma pripravljenimi obroki. Vendar se za takšno rešitev lahko odločimo zgolj, če glede na simptome presodimo, da gre za blažjo motnjo.
V primeru simptomov, ki opozarjajo na resnejše motnje prebavil, moramo nemudoma obiskati veterinarja. Simptomi so daljše obdobje slabosti in bruhanja, kri v blatu, letargija, temperatura nad 39.5 °C.
Preprosti in hranljivi recepti, kot so piščančja in zelenjavna juha ali piščančje prsi z rižem ali kvinojo, ponujajo praktične možnosti za obvladovanje blagih prebavnih težav doma. V primerih, ko časovne omejitve predstavljajo izziv, je priročna alternativa namakanje suhih briketov v vodi čez noč, ki jim lahko dodamo nekaj kuhanega riža.